2013. április 29., hétfő

Bárdos Lajos Gimnázium - Gerber Pál - április 25.


A kiállításban Gerber Pál festőművésszel az Eldugott koporsó című 1996-ban készült képéről beszélgettünk. Ahogy a rövid videón látjátok a művész alkotásainak egyik fő 'jellegzetességét' fogalmazza meg számunkra. Melyek azok a további, leginkább a kompozíciót és a képi szerkesztést érintő megoldások, amelyek ugyancsak jellegzetességei a Gerber festményeknek? 


Az alkotórészben leginkább azok a művek inspiráltak Titeket, melyeken Gerber Pál a szavakkal és kifejezésekkel játszik. Ennek kapcsán a konceptuális művészet fogalmát is megbeszéltük. Ismét izgalmas alkotások születtek.






Köszönjük a beszámolót a foglalkozások élményeiről!







Városmajori Gimnázium - Gerber Pál - április 18.

Gerber Pál festőművész előadásán megismerhettük a festményein megjelenő képi világok mögöttes tartalmát. A sokszor hétköznapi környezetükből kiragadott ismerős tárgyak egészen újfajta értelmezéseket kapnak művein, miközben társadalmi és szociális kérdéseket feszegetnek. Tudtok erre példát mondani?
De nemcsak tárgyakkal, hanem mondatokkal, szavakkal, betűkkel és írásjelekkel is játszik, például:

Föld,  amely kapálás nélkül sarjad,
........................................................

A reformokat rajtad kezdem,
........................................................
Várjuk a folytatást!!





A műhelyben, az alkotás során is ezek az ismerős tárgyak jelentek meg a papíron - a női táska, a rózsa, a könyv... - miközben a gerberi visszafogott színekkel játszottunk és a monokróm képek közvetítette érzelmekről beszélgettünk. A szénnel és a tussal a világos és a sötét tónusok finom átmenetét, árnyalatbeli fokozatait próbáltuk megragadni.









2013. április 22., hétfő

Szent László Gimnázium - Gálhidy Péter - április 16.

Ezúttal Gálhidy Péter szobrászművésszel találkozhattunk, aki a kiállítás címadó művét készítette. Választ kaptunk a mű anyagát, elkészítésének módját és a mű koncepcióját érintő kérdéseinkre. Izgalmas asszociációkat hívott elő a szobor, így például a rakott szoknya, de a népművészet világa is eszünkbe jutott. Emlékeztek milyen fa fajtából készült az Akali?


 

Miután megbeszéltük a térplasztika modellezésének problémáit a műhelyben elkészítettük saját papírplasztikánkat papír és parafa anyagokból. Az elkészült méhkasok
a következő alkalommal visszakerülnek a Természetbe.








  

2013. április 15., hétfő

Bárdos Lajos Gimnázium - Kósa János - április 9.

Kósa János festőművésszel áttekintettük az európai művészettörténet fejlődését a 19. század végétől napjainkig. A művészeti stílusok váltakozását, mint reakció - ellenreakció értelmeztük. Tudnátok egy példát mondani? Kik voltak az avantgárd művészet máig meghatározó nagy egyéniségei? A Kósa János 1996-ban készült Hackerek című képének van konkrét művészettörténeti előzménye?

A festőművész képeit április 19-ig  az ARI KUPSUS GALLERY kiállításán is láthatjátok:


Az alkotóműhelyben tovább gondoltuk a Hackerek című festmény belső terét. A természetes és mesterséges fényviszonyok ábrázolásával játszottunk grafikai eszközök, valamint foszforeszkáló festékek segítségével. Így végül megszülettek a Hackerek 21. századi átiratai!



Móricz Zsigmond Gimnázium - Kósa János - március 26

Kósa János festőművésszel azt vizsgáltuk, hogyan változott a festészet az avantgárd irányzatok megjelenésével a 19. század végén és a 20. században, valamint azt, hogyan hatnak a művészettörténeti előképek a mai alkotókra. Erre látunk példát a Hackerek (1996) című képen és Csernus Tibor József elbeszéli álmát (1987) festményén. Emlékeztek a művek művészettörténeti előképeire?



 Művészettörténeti parafrázis - ezúttal mi használtuk előképként Kósa János festményét, melynek képterét különféle grafikai eszközöket kipróbálva és a fényviszonyokat átírva változtattuk meg.