2013. május 29., szerda

Városmajori Gimnázium - Gálhidy Péter - május 23.



Az Akali című szoborművet készítő Gálhidy Pétertől sok mindent megtudtunk a mű elkészülésének munkafolyamatáról. Milyen anyagból készült a szobor? Miért pont ezt az anyagot választotta a művész?
A foglalkozásunk fontos konklúziója volt, hogy nemcsak azoknak kell, hogy fontos legyen az anyagok ismerete, akik mindennap dolgoznak vele, hanem mindannyiunknak, hisz ezáltal megtanuljuk értékelni a körülöttünk levő dolgokat és jobban fogunk vigyázni saját környezetünkre. Gondoljatok a régi kézműves mesterekre, mit tanulhatnánk tőlük?








2013. május 28., kedd

Városmajori Gimnázium - Koronczi Endre - május 21

Koronczi Endrével a művészetében megjelenő, emberek és tárgyak közötti kölcsönhatásokról beszélgettünk, valamint a kölcsönhatás eredményeként felfogható nyom és jel hagyásról. Ezek a hétköznapi tárgyak által előidézett nyomok az időlegesség fogalmával játszanak, éppen ezért a művészet maradandó voltát kérdőjelezik meg. Mit gondoltok hogyan, vagy mitől válnak ezek az időleges jelenségek művészi produktummá? Ez a rövid felvétel segíthet a válaszadásban.




Ahogy halhattuk Koronczi Endre egy több darabból álló tárgycsoportot is készített, amelyek ugyancsak a test és a tárgyak közötti kölcsönhatással foglalkoznak. Fel tudtok-e idézni hasonló hétköznapi érintkezéseket a mindennapjaitokból? 


2013. május 22., szerda

Bárdos Lajos Gimnázium - Koronczi Endre - május 9.

Az kiállítás Jelek, jelsorozatok, konstrukciók téma köré épülő részében Koronczi Endrével találkoztunk. Az 1998-ban készült Testbe nyomódó tárgyak című fotósorozatán testnyomatokat látunk. Egyszerű, ismerős hétköznapi tárgyak, jelen esetben az olló, a széktámla és a kisautó, nyomot hagynak a bőrön, de ezek a nyomok az időnek csak egy pillanatnyi töredékéig láthatók mégis a fotódokumentáció által állandósulnak. Emlékeztek még, hogy milyen más testnyomatok érdekelték a művészt?

 




Ez az utolsó alkalmunk volt az Akali programban, ezért megkérdeztünk Titeket arról, hogy milyen élményeket adtak a foglalkozások. Köszönjük a válaszokat és a véleményeket!


2013. május 14., kedd

Szent László Gimnázium - Csörgő Attila - május 7.

A művészet és a tudomány találkozásánál -
Csörgő Attila művészetével ismerkedtünk, előadásán halhattunk műveinek technikai megvalósulásáról, a matematika, fizika és optika törvényszerűségeinek alkalmazásáról. Az Akali kiállításban szereplő Félgömb I-V. (1996) sorozatán fényjátékok mozgását látjuk állóképpé rögzítve. A fényforrás mozgása a fényképezés technikai lehetőségeinek segítségével művészi értékű jellé, jelsorozattá válik. 



 



2013. május 7., kedd

Városmajori Gimnázium - Kósa János - április 30.


A Mítosz és emlékezés témakörben Kósa Jánossal beszélgettünk a művészeti hagyományok és a tradíció megjelenéséről  a 20. századi kortárs festészetben. Csernus Tibor József elbeszéli álmát (1987) című képe kapcsán is felmerült egy fontos előkép, egy művészettörténeti korszak és egy festő neve. Emlékeztek melyik ez a korszak és ki az a festő, akinek a képeivel  - Szent Péter keresztrefeszítése, Hitetlen Tamás, és Judit lefejezi Holofernészt - találkozhattatok? És melyik az a század, amelynek magyar művészete különösen nagy hatással van Kósa János festészetére? 

Az itt látható videó is segíthet a válaszok felidézésére!


A Hackerek című, 1996-ban készült festmény elkészülésének folyamatáról is halhattunk. 



A műhelyben pedig tovább gondoltuk Kósa János festményének tereit és fényjátékát.